Rafael Serrallet in concertul de deschidere a stagiunii 2010-2011 a Filarmonicii Transilvania
Vineri, 17 septembrie, la ora 19, va avea loc concertul de deschidere a stagiunii 2010-2011, in Sala Studio a Academiei de Muzica "Gheorghe Dima", str. I.C. Bratianu, nr. 25.
Dirijorul David Gálvez Pintado şi chitaristul Rafael Serrallet propun publicului clujean lucrări reprezentative de Manuel de Falla, Joaquín Rodrigo şi Alberto Ginastera. Prezenţă nelipsită pe scena Filarmonicii, dirijorul Theo Wolters revine la Cluj, de data aceasta în compania pianistului Horea Haplea, pentru a interpreta lucrări de Beethoven, Mozart şi Dvořák.
Dirijor: David Galvez Pintado (Spania)
Solist: Rafael Serrallet (Spania), Cristian Hodrea
Program:
- M. de Falla – Suita a II-a din baletul El sombrero de tres picos (Tricornul)
- J. Rodrigo – Concierto de Aranjuez pentru chitară
- A. Ginastera – Suita din baletul Estancia
- M. de Falla – Trei scene din opera La vida breve
Dirijor: Theo Wolters (Olanda)
Solist: Horea Haplea
Program:
- L. van Beethoven – Uvertura la opera Fidelio
- W. A. Mozart – Concertul pentru pian în re minor, K.V. 466
- A. Dvořák – Simfonia a VIII-a în Sol major, op. 88
Biletele se pot cumpăra de la sediul Filarmonicii (Piaţa Lucian Blaga nr. 1-3, tel. 0264 43 00 60) de luni până joi între orele 10-16, vineri între orele 10-14, precum şi cu o oră înainte de concert.
Sursa: http://www.filacluj.ro/index.html