Alecu Ciapi - dublu premiat la Festivalul Eduard Pamfil de la Bucuresti
Alecu studiază chitara clasică de la vârsta de 6 ani, cu domnul profesor Ștefan Trifan de la Școala Elf, iar din clasa I a beneficiat de bursă pentru studiu de instrument prin programul de burse al Școlii Elf. Încă de când era preșcolar în grupa pregătitoare a Grădiniței „Țăndărică”, Alecu a fost absolut fascinat de chitară, și își ruga părinții să îi dea voie să exerseze după pofta inimii. La vârsta de 12 ani, muncind cu o abnegație și pasiune pe măsura talentului său extraordinar, Alecu Ciapi are deja un palmares care cuprinde peste 40 premii, dintre care 25 de Premii I, obținute la festivaluri naționale și internaționale de chitară clasică.
La ediția din 2009 a Festivalului Internațional de Chitară Clasică din Cluj Napoca, a câștigat Premiul I la categoria de vârstă până la 17 ani, devenind cel mai tânăr câștigător din România al acestei categorii de vârstă, obținând aceeași perfomanță și la edițiile din 2010 ale Festivalului de chitară clasică de la Iași (aprilie 2010), Cluj (august 2010) și București (decembrie 2010). În mai 2010 a obținut Premiul III la Competiția Europeană pentru Tineri Chitariști „Andres Segovia” din Germania, iar în iunie 2010, a obținut Premiul I și Trofeul „Antonio de Torres” la Competiția de chitară clasică „Julian Arcas” din Spania, concurând la ambele competiții la categoria de vârstă până la 14 ani.
In calitate de membru activ al Asociației de Chitară Transilvania, Alecu a susținut numeroase recitaluri în cadrul unor evenimente culturale clujene, precum TIFF, Festivalul Șanselor Tale, Noaptea Muzeelor, Seratele Muzicale organizate de Casa Municipală de Cultură Cluj-Napoca și Asociația de Chitară TRANSILVANIA. A urmat cursurile de măiestrie ale unor interpreți și profesori de renume mondial, precum: Gabriel Bianco, Judicael Peroy, Gerhardt Reichenbach, Susana Prieto, Alexis Muzurakis, Dale Kavanagh, Thomas Khirchhoff, Giampaolo Bandini, Marco Feri, Stolina Dobreva, Flavio Sala, Liviu Georgescu, Eugen Mang, Ulrich Muller.
Pentru toate rezultatele excepționale obținute în 2010, Școala Elf i-a acordat o Diplomă de Excelență în cadrul Concertului de Crăciun al școlii, care a avut loc în 21 decembrie 2010 la Casa Radio din Cluj-Napoca.
Sursa: http://scoalaelf.wordpress.com/2010/12/22/alecu-ciapi-dublu-premiat-la-festivalul-eduard-pamfil-de-la-bucuresti/